Един от начините за съхраняване на бирата е бутилката. Да не говорим, че има специални, пригодени за отлежаване в бутилки бири. В главата за изключително старите бири става дума и за други гарантиращи благородното остаряване фактори. Британците въвеждат бирената бутилка, като първите сведения са за страстния рибар и ректор на англиканската църква д-р Алегзандер Ноуел по времето на кралица Елизабет Първа (втората половина на 16-и век). Но решението си е било негово, не на пивоварната, откъдето си я е взел в шише, което запушил с корк. За един ден бирата започнала вторична ферментация и коркът изхвърчал. Бутилирането в пивоварните се появява век по-късно. Първите реклами за бутилирана ИПА във вестици в Калкута е от края на 18 в. Бутилките са били или от ръчно духано стъкло, или керамични. Запушвани са били на ръка с корк. Днешната капачка е патентована към края на следващия, 19-и век.
За любителите винаги стои дилемата бутилирана или в кен е по-добрата бира. Разбира се, отлежалите бири е по-престижно да са в специална бутилка, която им гарантира и доста по-висока цена – справка, отлежалото в различни бурета Chimay Grande Reserve, до 3-4 пъти по-скъпо от обикновеното. Да не говорим за магнумите (1,5 л.) и всички останали колекционни бутилки, от двойния магнум, през жеробоама (4,5 л.), та до 9-литровите салманазари с белгийска специална бира, които може да се намерят в туристическите бирени магазини до брюкселския Гранд плас.
Гроулерите са запазена марка на брюпъбовете и размерите им са обикновено съобразени с галона (около 1.6 л).
………………………………………
Естествено, не можем да подминем позитивната тенденция на намаляване консумацията на бира в пластмасови бутилки в България от 2015 насам, за които един находчив чешки бирен производител бе писал, че са обида за бирата, каквато е надуваемата кукла за жената.
Но кеновете, особено тези в последните десетилетия със специално вътрешно покритие, с нищо не отстъпват при запазването органолептичните качества на бирата. Не така са стояли нещата при първите опити за кениране на бира в САЩ (1909-1934), първите алуминиеви идват чак в 1958 в Хавай, от 1965 вече се отварят по познатия до днес начин и от 1969 за пръв път продажбите на кенчета в САЩ надминава тази на бутилки. В зората на крафт-революцията там (1980), микропивоварните гледат на кеновете като на плебейски амбалаж и ги отбягват дълго време. Но напоследък нещата се промениха.
Проучване, публикувано в началото на 2023 върху еволюцията на браун ейл и ИПА в кен и в бутилка, показаха по-добро запазване на браун ейла в бутилка и еднакво намаляване на качествата на ИПА-та в двата случая – явно не е била имперска, двойна или тройна. Естествено, има бири за бутилки и кенове от 0,33 л. и такива за половин литър. Има страни, където са разпространени стъклени бутилки от 0,66 л (Италия, Бразилия, Аржентина) за разхлаждащи пилзове, другаде, като в Андалусия и на Канарските острови, бутилчиците по баровете са от 0,2 (кинта) до 0,25 л (куарта) – иначе се стоплят много бързо.
Друга тенденция в последните години са т.н. „дизайнерски“ бутилки, свързани с гурме-секциите на големите вериги, за които става дума в главата за тенденциите. Добре, че засега не се предвиждат инкрустации с кристали на Сваровски, каквито предлагат минералните води Bling на цени, започващи от 40 и стигащи до 2100 долара шишето. Не че прочутата The End of the History на Brewdog не стига до 20000 бутилката, но това не е заради препарираната катерица, в която първоначално се продаваше като най-силна бира в света, а заради вървящите с нея над 200 акции в пивоварната на същата стойност. Лично за мен, най-красивата бутилка, от която ми е наливано, е „Утопия“ на Сам Адамс под формата на пивоварен меден казан. Ще я откриете в глава 32.