От самото създаване на бирата, тя и жената са неразделни. Археолозите още нямат неоспорими доказателства кое се е появило първо на човешката трапеза: хлябът или бирата. Но за сметка на това е ясно, че и в двата случая става дума за дело на жена. Кодексът на Хамураби – 18 века преди Христа – обръща специално внимание на жените-майсторки и продавачки на бира, стигащ до наказание хвърляне в реката за нечестните! Подобни закани са били често срещани и в Англия поне докъм 15 век, когато пивоварките са в разгара си.
……………………………………………….
След богинята Нинкаси, но преди Серес/Деметра, е била почитана египетската богиня на плодородието Изида, която според преданията е бдяла над постоянното качество на бирата. И как няма да бди, като едно от условията да се поиска ръката на фараонска дъщеря е било да бъдат проводени бурета с бира. Рамзес Втори е имал нужда за усмиряване гнева на боговете от около 50 000 литра годишно.
Зулу богинята на бирата се е казвала Мбаба Муана Уареса и също е търсила романтика и истинска любов. Ясиги е друга африканска богиня на бирата, танците и маските. Някой да е учуден, че трите неща вървят навсякъде заедно?
………………………………….
След ерата на Карл Велики, пивоварството се развива и извън манастирите, и тъй като става дума за основна храна, то е поверено в ръцете на жени. Някои от тях отивали далеч в търсенето на нови аромати и вкусове за напитката си. Средновековни пивоварки, обвинявани за вещерство, съответно са свършвали на кладата. Според изследователи, прилаганият и до днес немски Закон за чистотата на бирата от 1516 е именно с цел забраната на гъби и подобни халюциногени, като съставка на бирата. Дълго време в Северна Германия към зестрата са вървели всички посуди за варене на бира.
…………………………….
От другата страна на Ла Манша, горе-долу по същото време, т.н. „ale-wife“, наричани също и „brewster“, се радват на относителен възход докъм средата на 14 в. След чумните епидемии, с увеличеното търсене на бира. същата трябва да се вари в по-големи обеми, което в домашни условия е немислимо. Освен това, в следващите 2 века, явно има влошаване на общественото възприемане на кръчмарките-пивоварки, които е било прието да се възприемат като грозни и злобни, а най-вече обвързани с дявола. Слава Богу, нещата са променени – в Каталуния пивоварките са на почит (вляво на снимката – дамата зад бранда на Пенейес Lo Perot):
В основата на Сухия режим в САЩ стоят другите жени – тези от движенията за трезвеност, които със сигурност са били жертви на домашно насилие и едва ли са имали с какво да глезят децата си заради прищевките на съпрузите си.
……………………………………
Не е излишно да се замислим защо доста популярна у нас бира носи името на съпругата на Дионисий – Ариана, а и защо други популярни бири в България също са с женски имена. По азбучен ред: Астика, Болярка, Загорка, Каменица, Славена – нищо, че последната е по-скоро минало.
Няма такова нещо като дамска и мъжка бира. Една набедена „еноложка“ си бе позволила да иска от пивоваря на новозакупената ѝ микропивоварна да спретне по нейна рецепта бира за нейни бизнес-партньорки, чийто единствен малък кег дори и не е бил преполовен.
За съжаление има още по-сексистки, на границата с мизогинията проекти, достойни за рубриката „Bad Ideas in Brewing”, но не и за тук.
………………………..
Сега малко по-сериозно за предимствата на дамите в професионалния свят на бирените дегустатори. В повечето случаи става дума не само за по-фино настроени рецептори, а и до по-образно изразяване на усещанията. Оставям без коментар успешни пивоварки, като Майчето от София и дамите от Долината на Европа в Бразилия. Също и незаменими ръководителки като Ивана и други нейни европейски колежки в Пивоварите на Европа (на снимката).
Не случайно, на всяка маса на най-престижните конкурси, задължително има по една дама. Доста от тях са от света на приложните научни изследвания, като чилийката Вики, доктор по ферментационни процеси. Някои като нея и други латиноамерикански колежки имат собствени бири. Трети, като американката Лиса имат бирени магазини, като нейният Белмонт стейшън е сред най-високо оценяваните в целите Щати.
Марцела от Прага издава специализирана литература, установената във Франция канадка Маризе е ненадмината в т.н. “beer pairing” – съчетаване на храна и бира. Люси организира Южноафриканската бирена купа, Жудит от Барселона е влиятелен влогър с неизчерпаемо чувство за хумор и един от двигателите на Барселона биър фестивал.
В 2012 година, Гилиън от Харвистоун ме въведе в тайните на тяхната страхотна бира (на снимката горе). Така че, където и да сте в необятния бирен свят – Cherchez la femme!