Skip to main content

Когато има въпроси, има и отговори. Четири дами в БНР знаят какво и как да питат:

Лили Големинова (Радио София) – Има ли бира за всеки момент и случай? (7.8.2020)

Тя представи първа и новата книга – Да търсим индивидуалността (9.6.2024)

Люба Константинова (Програма „Христо Ботев“) – Какво отличава бирения сноб от бирения почитател (23.04.2020)

Ден след срещата с читателите на книгата в Дома на киното, в „Нашия ден“ и навръх рождения си ден, Люба отново пита точните неща, които интересуват аудиторията на „Христо Ботев“. (19.6.2024)

Петра Талева (Програма „Христо Ботев“) – Езикът на бирата и бирената капачка (23.5.2017)

 

Maя Данчева пита в Нощен Хоризонт защо българската бира е на европейско ниво, а футболистите ни не са. Бягаме от стигмата „мач с биричка“. И почитаме както трубадурите на бирата у нас, така и авторите на това култово предаване. (15.6)

 

с доц. д-р Тихомир Стефанов за варенето на бира в българската база в Антарктида

А ето ги и господата, там, където им е мястото – в Радио „Тангра“ (от 37:30).

Игор Дамянов от БТВ се включва на живо в „Преди обед“ за любопитните. (18.6.2024)

С Драго в Дарик

Дарик (Драго Симеонов) е за любознателните. (18.6.2024).

Два месеца по-късно (19.8) с Цветан Цветанов изграждаме вавилонски биротеки по програма „Христо Ботев„.

След като Радио Пловдив ни включи в препоръчваните книги на предаването си „Преге“ дойде и поканата от „Котка и Мишка“ за представяне на живо на книгата. Преди това – напоителен водкаст за „Под Тепето„.

„Езиците на бирата“ се говорят и в ТВ Bulgaria On Air (8.9.24)

 

 

А Златко Желев (Бинар) показва автора и като един от „Гласовете на радиото“ (22.6.2024). Свилен Кириловски, един от героите в книгата, пише в sega.bg за няколко мои бирени истории, някои от които бях забравил да вкарам в книгата.

Включването на белгийската бира в Световното нематериално културно наследство бе повод да представя с видео и с разказ в Бинар Люк де Радемахер, бирен писател, издател и организатор на един от най-престижните световни бирени конкурси, където имам честта от десет години да съм член на журито.

 

Многоцветна категория – бири с добавени цветя, треви и други растения

Че бирата е като джаза, става ясно и в разговора ни с actualno. Няма как да не стане дума и за Орвал, а някои тайни за наливането му и не само – в приятелския ни лаф със София лайв.

В едноименния клуб пък приятелят ни, френският пианист Паскал Невьо („уличният Кийт Джарет“) импровизира докато дегустирахме лайв:

 

Изборът на бира за слушане е като изборът на приятели – да можем да ги слушаме, както и те нас. Като с Ивайло Кицов и общия ни любимец Бате Гошо (Минчев). Или като с Дъглас Мерло – технически директор на най-големия бирен конкурс в света – този в Блуменау, Бразилия:

 

В 2024 участващите бири бяха 4147. Когато бях там за последно в 2022, бяха малко по-малко, но бяхме повече съдии (106), а знамената ни нямаха нужда от пилон:

 

Винаги може да има разговор, който да води някъде. Дали всеки обича бира или просто не го знае? Отговорът може да е и в поредния разговор по темата в Радио София. Но това бе във времето преди ИИ. Къде отиваме с българския chat.gpt в разговора ни за бирата, далеч по-съдържателен и допълващ от някои разговори с ЕИ, макар и невинаги с проверена и точна информация. Пробвах го след завършването на книгата и останах със смесени чувства. Имаше доста отговори, грешни откъм конкретика, но след уточнения се доближават максимално. Българският изкуствен интелект, за разлика от някои естествени, се извинява за объркването и благодари, че посочваш грешката – нали непрекъснато се самоусъвършенства. Има теми, в които направо си измисля „факти“ и такива, където се задоволява да е по-повърхностен (джаз и бира например). Доколко може да му се разчита, е по-скоро въпрос на нюх.

 

 

Бирени новини и събития в пощата ви!

Не изпращаме спам и винаги можете да се отпишете! Прочетете нашата
Политика за защита на личните данни.