Skip to main content

Не мога да не приветствам смели стъпки, дори и да са на гигант като Карлсберг: Шуменското коледно авторско, на което бих се радвал да разбера автора, да му/ѝ стисна ръката. Но и да попитам маркетинга им, дали от страх не са отбелязали името му/ѝ в етикета, както и всички аромати от щолена. Залагам и на дългия приятно-лютивичък послевкус, а дали ще си загубят хард-фенската маса, не е моя работа. Горчи ми още зарязания превъзходен опит на Алекс Бринкерник да свари зимна Загорка резерва с боровинки.

Преди около половин година в току-що създадения сайт на „Езиците на бирата“, в края на главата за отлежаване, разказахме за спасяването на т.н. „бъртънска“ система за отлежаване и купажиране на бира от Торнбридж, след като новите собственици на старите ѝ собственици и изобретатели от Марстънс вече нямаха нужда от нея (Madri oblige, както биха казали франсетата). Още от началото на миналото десетилетие, Торнбридж имат интерес към тази стара система, даваща тъмни ейлове с плодови нотки без препечените нотки на стаута.

Самият подстил „Бъртън Ейл„, по спомени на британски колеги е актуален най-вече в 50-те на миналия век, но и досега, макар и под друго име се правят подобни бири (в Римини опитах The Old Peculier). При майшуването се слага кристал малц, само към края се добавя тъмен, от него идва карамеления цвят. В началото и в края на варката се слага хмел голдингс и кенди (инвертирана) захар. Ферментацията е с британска мая и протича в буретата от „бъртънската“ система (на снимката). Тя допринася за сладко-горчивия оконателен вкус. На петия ден се спуска към долните бурета от системата за отлежаване. „Това ще е питието ми за Коледа“, твърди Доминик Дрискол, производствен мениджър на Торнбридж. Може би в 100 Бири също ще я опитаме?

Снимката едва ли ще предизвика у нас асоциации с… ананас, при това от Елзас (според местния канал на обществената Франс 3). Но това е резултатът на 15-годишна работа по нови хмелове за страсбургската пивоварна Метеор. Почти като доказване на невъзможна теорема, но с местното чувство за хумор, анаграмата на името на пивоварната дава името на хмела, Теорем (бивше работно Р 14-8). В 2009 започва кръстоската между каскейд и местния устойчив на болести щриселшпалт. Бъдещето му е ясно – в растящия интерес към техния IPA. Така де, няма само баварците да си имат хмел мандарина. А ние да си спомняме че само на два и половина нови хмела време сме мечтали за тези екзотични плодове, по времето, когато Коледа бе само таен домашен празник.

Бирени новини и събития в пощата ви!

Не изпращаме спам и винаги можете да се отпишете! Прочетете нашата
Политика за защита на личните данни.