Skip to main content

Етимологията и на двата термина – археология, архитектура, включва арх- пръв, върховен. Но както и не всеки строеж има архитектурно-историческа стойност, така и не всяка бира надминава чисто утилитарните си функции. В „Езиците на бирата се опитваме да надникнем в основните съставки на бирата, определящи различните ѝ стилове. Спираме се и на легенди и символи, съпътстващи тази напитка от древността до наши дни.

При разкопки от Късната бронзова епоха в Хено (Леида, Каталуния) бяха открити най-старите следи от бира в Европа (1200 г. пр.Хр.). Същият екип открива последователно още по-стари доказателства – първо до Сориа (4500 г.пр.Хр.) и последно (засега) до Бегес (Каталуния), около 5000 г.пр.Хр.

Както и първото, така и последното откритие са последвани от нарочни варки, като приходите от продаваната и досега Encantada, отиват за финансиране на последващи експедиции по темата. Разбира се, тя няма хмел, сред изпозваните съставки, освен малц и мед, откриваме мащерка и пелин, от които също са открити следи в намерените съдове.

Открих я, заедно с иберо-романската Artemisa в кафетерия Паласио до входа на пещерата Сан Хосе (Валь д’Ушо, Валенсия). Всички съставки бяха отлично балансирани, към привкусовете открих и дюля. Ако в неолита са пили подобна амброзия, Иберо-романската с подсладител салвия ми изглеждаше стъпка назад към по-търсените и конформистки вкусове.

И още малко бирена археология. В началото на юли 2024 в Урбисалия (недалеч от Анкона) бе представено откритието на студентите от съседния университет в Мачерате – „микропивоварна“ на територията на изследваната от години местна римска вила, известна като Виламагна.

сн. – У-т Мacerata

Това е първата запазена „пивоварна“ на територията на днешна Италия и то в един от големите културни центрове на областта. В четвърти век сл.Хр., откогато е датирана, там са се отглеждали три вида житни, но и лозя. Смята се, че традицията на бироправенето е останала още от галите, преди римляните да фортифицират достъпите до Адриатическо море.

IGA отлежала в барик

Интересното е, че в наши дни, именно в Урбисалия е една от най-интересните крафт пивоварни, Il Mastio, която предлага и три вида ИГА, от които едната е със спонтанна ферментация, а другата е gose IGA (с розова хималайска сол). А дали ще се опитат да пресъздадат археобира? Засега са свързани само с архитектурата – името им е от средновековната местна кула.

Офлайн е както дегустирането им, така и възможността да се разходите из някои други археологически и архитектурни забележителности и течните им, по-силно или по-слабо охмелени съответствия. Едно от тях ни води във Варна и то не е на някоя случайна пивоварна. Любопитството ви ще бъде възнаградено в съответните страници на книгата – налична е в Дюкян Меломан.

Бирени новини и събития в пощата ви!

Не изпращаме спам и винаги можете да се отпишете! Прочетете нашата
Политика за защита на личните данни.