Skip to main content
#40201

К като коледна М като мартенска също би било подходящо заглавие, но мартенската доста често е и Октоберфест бира. Märzen Bier, Bière de Mars. Традицията е от декрета на Албрехт Пети, забраняващ варенето на бира между 23 април и 29 септември, когато се е предполагало, че бирата по-лесно се разваля. Затова са я варили по-силна, за да изкара до есента.

А и през март с топенето на снеговете, водата от артезианските кладенци е била най-добра – чиста, вкусна, безопасна и пивоварите са правили най-добрите си бири именно тогава. Като стил е обявена на Октоберфест в 1841 от един от традиционните участници, Spaten. Dreher (Schwechater) в същото време я представят във виенската си пивоварна. От 1872, Spaten кръщават официалната бира за празненствата Октоберфест. Рецептата до ден-днешен е мартенската им от 1841.

Подробностите за интерпретацията на стила извън Германия – в книгата. Също и за коледните – тук само един вкусен, хм, прелюд: Колегата и приятел Жан-Клод Колен защитава тезата, че в първите френски коледни бири, голям принос е имала съпругата на пивоваря, която е добавяла подправките от коледните сладки във фурната, дори я е варила сама, докато той се е занимавал с бумащината. Може и да е прав.

Към куриозните сезонни белгийски тип бири спада и Gluehkriek Liefmans – аналогията с коледните gluehwine е повече от ясна. Сервира се на 70 градуса С. Или както обича да се шегува колегата съдия и бирен писател Стефан Бомон от Канада, „не чакам да хремясам, за да си затопля бира, ако навън термометърът се пука от студ.“

Само за протокола, в средата на 90-те Столично имат и Великденско, и Коледно, като разликата с редовната им продукция май беше само в етикета, където няма нито градуси, нито съставки. ЕС бе само далечна национална мечта. По същото време ни развличаше шоуто на Тодор Колев „Как ще ги стигнем американците“ („и надминем дори“, както пееше по-нататък в „гавъра“ си на „Лет ит би“). Е, поне в някои родни бири, това вече е факт. Стилът?

Обикновено pumpkin ale се свързва с Хелоуин заради тиквените фенери, като добавката на пулп от тиква може да бъде в различни стилове, от пейл ейл, през бяла, до портър/стаут. Твърди се, че началото ѝ е от 18 век, когато английски колонисти в Щатите са търсели друг източник на захари пред вид недостигащия малц. Както и че първият възроден в Калифорния pumpkin ale в 1980 е едва ли не по рецепта на самия Джордж Вашингтон.

Сезон е вид (категория) бира от югозападен Брабант, леко горчива, с плодови нюанси, идващи от специалната ѝ мая. Произведена е през зимата, но за летна консумация. Напоследък все повече пивоварни, включително и в Щатите, се обръщат към този, привидно непретенциозен стил, разчитащ на специалната си мая и балансираните тревисто-билкови разхлаждащи нотки при отпиването.

За съжаление или не, отвъдокеанските работят с местните нови хмелове, които отдалечават идеята на стария saison, а в някои случаи добавят и brett, като наричат продукта си farmhouse Ale. При повечето отвъдокеански майстори, сезонът може да бъде както летен, така и зимен и малцина са тези, които използват правилното в случая определение сезонна бира.

Повече за разликите saisonfarmhouse Alebière de garde и за разширяващите се сезонни подстилове – в личното ви хардкопие.

Бирени новини и събития в пощата ви!

Не изпращаме спам и винаги можете да се отпишете! Прочетете нашата
Политика за защита на личните данни.