Стараем се да отграничим историческите факти от легендите. Друг е въпросът, че по маркетингови съображения, легендите се разкрасяват и съобразяват със съответстващата им бира, а при нужда, дори се създават. Как да се заговори за някаква бира, без статут поне на нова градска легенда? Няма как в сайта на всяка нова пивоварна да няма няколко думи за нейното създаване, име, ситуиране сред местните забележителности и заявка за най-малкото, легендарно бъдеще. Тези с миналото са си направо за завиждане.
…………………………
В книгата разглеждаме подробно легенди от Севера и Юга, ето и някои от Централна Европа.
Тайната, както самата тя се нарича, столица на немската бира Kulmbach откровено нарича продуктите си легендарни. Единствената легенда, която разказват в пивоварната им е, че около края на по-миналия век, един чирак забравил в снега две бурета с бокбира, която била открита на следващата пролет, по-силна на алкохол и на вкус. Уж това е раждането на айсбока.
Легендарният планински дух Краконош е герой на много приказки, включително и на немски (Ruebezahl) и на полски (Liczyrzepa), но и на няколко бири от пивоварната в Трутнов, където в 1974 е работил самият Вацлав Хавел. В началото на 2009 бе отбелязана 100-годишнината на конкурса за снежни статуи с неговия образ, който ни гледа от етикетите и капачките на едноименната бира.
Героят от Средната земя на Толкин – Urthel е в основата на една легенда, родена с новото хилядолетие във Фландрия. Пивоварката Хилдегарде (не светицата, чието име носи) съживява стара фламандска рецепта, като заменя сладкия вкус с по-сух. Четирите вида носят най-доброто от фламандското пивоварно изкуство. Подробностите за тях, както и келтската легенда за бирения произход на уискито – в новото разширено и обогатено издание на Езиците на бирата.