Поредната глава от азбуката на бирения маркетинг е посветена в началото на обикновените хора – бирени герои, вдъхновители, даващи смисъл на многовековните традиции и ежедневния труд на пивоварите.
…………………………….
Чичаци с мустаци над халба бира откриваме и в Морети, и в Ягодинско – подробностите (понякога – противоречиви) – в началото на главата в книгата. Там ще ви припомним и един мустакат нашенец.
Напомняме, че илюстрациите нямат рекламен характер и употребата на бира от ранна възраст е била премахната в белгийските училищни столове преди около половин век.
Отдавна го няма детенцето върху бурето на eлзаската пивоварна Fisсher. Това, което откриваме и до сега при баварците Schlappeseppel, всъщност е куцият войник, сварил в 1631 бирата в чест на шведския крал Густав Адолф. Доста по-рано е създадена Мюнхнер биер с дете с качулка в логото. Детето е в герба на Мюнхен и държи библия, но в логото на пивоварната, отбелязваща мюнхенския Rheinheitsgebot още от 1487, библията е заменена с мас бира и никой досега не е протестирал в родината му за използване на детски лик в реклама за бира. Само дето отдавна е джендър-неутрално.
Берлинер киндл също използват в логото си дете, излизащо от халба, но то е от 1907 и е на художника Георг Редер, който печели конкурса за запазен знак на сравнително новата (от 1872) пивоварна.
Алпийската Аугалер обяснява детето в етикета си със старите семейни традиции, когато „дядовците ни (като малки) са били пращани за пресна халба бира до кръчмата-пивоварна.
Какви ангелчета е имало доскоро – с халби, кани и други бироносители – дори и манастирски пивоварни като Zwiefalter до ден-днешен си ги поменуват, заедно с още куп не-манастирски (Ролинк, Енгелхардт, Енглбрау Михаел Виндл).
И за да не си помислите, че Германия е страната на бирените херувими, Австралия си има пивоварна Little Creatures.
Поотраснали, около легалната възраст за биропиене ги откриваме в Уелс (Тини ребелс), Франция (Гаврош), Белгия (Филу).
Гологлав лик ни посрещаше от етикета и капачката на безалкохолния вариант на чешката Бернард, стъпила и у нас първо в Чешкия културен център. Бирата е светла или полутъмна, непастьоризирана, с 0,5% алк. Надписът бе недвусмислен – „на сутринта с чиста глава“. Дали чешките изтрезвители не са прилагали същите възпитателни методи като в софийските, където преди промените се предлагаше задължителната услуга остригване?
Не помня български пивовари да са използвали подобни жертви с промоционна цел на неуспешната си нискоалкохолна бира от 70-те „Еделвайс„.
В Малага, местната Виктория от 60-те се анонсира чрез фигурата на „Ел Алеман“ (немецът) със сламена шапка пред бирата си на някое крайморско чирингито (капанче). Но новите им бири са в уважение не само към важния за местната икономика турист, а и към традиционни занимания, като бъчварството – първата фабрика е на мястото на бъчварница и последната им бира Бакой е остарявала в дърво с натопени вътре дъбови дъги. Лично аз предпочитам вайса Малакату с фигура на катерачка и Вендеха – ИПА с пюре от манго, също традиционен местен плод от кошницата на продавачката от етикета и капачката. Тъмната им, Маренго е в почит към рибарите и моряците от квартала на фабриката, а радлерът с истински лимон Пасос ларгос е кръстена на последния разбойник от планинката до Малага.
……………………………………………..
Започнахме с обикновените, завършваме с коронованите особи. Посещението в 1902 на крал Едуард Седми в пивоварната на Бас е ознаменувано с тяхната бира Кингс.
Монако след като възстанови пивоварната си, свари розова бира, пардон, бяла бира с червени боровинки за сватбата на Принц Алберт и я пусна на свободна продажба за нищожните за княжеството 6 евро.
В 1953 има нарочен ейл за коронацията на Елизабет Втора. Но дори несъстояла се коронация, като тази на Eдуард Осми също има своя 86-годишна бира, от която в 2011 бяха открити над 30 каси с неотворени бутилки. Авторите им от Грийн Кинг ги предлагат на аукцион в деня на коронацията на Чарлз на 6 май 2023.
На чаканото цял живот събитие от новия крал Чарлз засега е посветен скромния, бих казал – сесиен 4,1 % цитрусов пейл ейл на пивоварната Кент. Неговият размирен син, принц Хари съшо има своята бира заедно с Кейт Мидълтон – Castle Rock представят Kiss me Kate като елегантна, името казва останалото. Алкохолът ѝ е само 5%. За сметка на това, брат му Уилям бе обект на вдъхновение за саркастичните Брюдог с тяхната Royal Virility Performance, само 1000 екземпляра по 10 паунда 7,5% ИПА с добавени естествени афродизиаци.