Skip to main content
#263116

Поредната глава от азбуката на бирения маркетинг е посветена в началото на обикновените хора – бирени герои, вдъхновители, даващи смисъл на многовековните традиции и ежедневния труд на пивоварите.

…………………………….

Чичаци с мустаци над халба бира откриваме и в Морети, и в Ягодинско – подробностите (понякога – противоречиви) – в началото на главата в книгата. Там ще ви припомним и един мустакат нашенец.

Напомняме, че илюстрациите нямат рекламен характер и употребата на бира от ранна възраст е била премахната в белгийските училищни столове преди около половин век.

„А Вие, госпожице, от колко годишна пиете продуктите на НВ?“ (по В.В.)

Отдавна го няма детенцето върху бурето на eлзаската пивоварна Fisсher. Това, което откриваме и до сега при баварците Schlappeseppel, всъщност е куцият войник, сварил в 1631 бирата в чест на шведския крал Густав Адолф. Доста по-рано е създадена Мюнхнер биер с дете с качулка в логото. Детето е в герба на Мюнхен и държи библия, но в логото на пивоварната, отбелязваща мюнхенския Rheinheitsgebot още от 1487, библията е заменена с мас бира и никой досега не е протестирал в родината му за използване на детски лик в реклама за бира. Само дето отдавна е джендър-неутрално.

Берлинер киндл също използват в логото си дете, излизащо от халба, но то е от 1907 и е на художника Георг Редер, който печели конкурса за запазен знак на сравнително новата (от 1872) пивоварна.

Алпийската Аугалер обяснява детето в етикета си със старите семейни традиции, когато „дядовците ни (като малки) са били пращани за пресна халба бира до кръчмата-пивоварна.

Какви ангелчета е имало доскоро – с халби, кани и други бироносители – дори и манастирски пивоварни като Zwiefalter до ден-днешен си ги поменуват, заедно с още куп не-манастирски (Ролинк, Енгелхардт, Енглбрау Михаел Виндл).

И за да не си помислите, че Германия е страната на бирените херувими, Австралия си има пивоварна Little Creatures.

Поотраснали, около легалната възраст за биропиене ги откриваме в Уелс (Тини ребелс), Франция (Гаврош), Белгия (Филу).

Гологлав лик ни посрещаше от етикета и капачката на безалкохолния вариант на чешката Бернард, стъпила и у нас първо в Чешкия културен център. Бирата е светла или полутъмна, непастьоризирана, с 0,5% алк. Надписът бе недвусмислен – „на сутринта с чиста глава“. Дали чешките изтрезвители не са прилагали същите възпитателни методи като в софийските, където преди промените се предлагаше задължителната услуга остригване?

Не помня български пивовари да са използвали подобни жертви с промоционна цел на неуспешната си нискоалкохолна бира от 70-те „Еделвайс„.

В Малага, местната Виктория от 60-те се анонсира чрез фигурата на „Ел Алеман“ (немецът) със сламена шапка пред бирата си на някое крайморско чирингито (капанче). Но новите им бири са в уважение не само към важния за местната икономика турист, а и към традиционни занимания, като бъчварството – първата фабрика е на мястото на бъчварница и последната им бира Бакой е остарявала в дърво с натопени вътре дъбови дъги. Лично аз предпочитам вайса Малакату с фигура на катерачка и Вендеха – ИПА с пюре от манго, също традиционен местен плод от кошницата на продавачката от етикета и капачката. Тъмната им, Маренго е в почит към рибарите и моряците от квартала на фабриката, а радлерът с истински лимон Пасос ларгос е кръстена на последния разбойник от планинката до Малага.

……………………………………………..

Започнахме с обикновените, завършваме с коронованите особи. Посещението в 1902 на крал Едуард Седми в пивоварната на Бас е ознаменувано с тяхната бира Кингс.

Монако след като възстанови пивоварната си, свари розова бира, пардон, бяла бира с червени боровинки за сватбата на Принц Алберт и я пусна на свободна продажба за нищожните за княжеството 6 евро.

В 1953 има нарочен ейл за коронацията на Елизабет Втора. Но дори несъстояла се коронация, като тази на Eдуард Осми също има своя 86-годишна бира, от която в 2011 бяха открити над 30 каси с неотворени бутилки. Авторите им от Грийн Кинг ги предлагат на аукцион в деня на коронацията на Чарлз на 6 май 2023.

На чаканото цял живот събитие от новия крал Чарлз засега е посветен скромния, бих казал – сесиен 4,1 % цитрусов пейл ейл на пивоварната Кент. Неговият размирен син, принц Хари съшо има своята бира заедно с Кейт Мидълтон – Castle Rock представят Kiss me Kate като елегантна, името казва останалото. Алкохолът ѝ е само 5%. За сметка на това, брат му Уилям бе обект на вдъхновение за саркастичните Брюдог с тяхната Royal Virility Performance, само 1000 екземпляра по 10 паунда 7,5% ИПА с добавени естествени афродизиаци.

Бирени новини и събития в пощата ви!

Не изпращаме спам и винаги можете да се отпишете! Прочетете нашата
Политика за защита на личните данни.