Skip to main content
#24091

Част от ейловете са свързани с неоспоримото британско чувство за хумор. Уелсците са недооценявани – самоиронията им е за пример. Кардифската пивовара Брейн неслучайно се рекламира така: “It’s Brain‘s you want”. Едва ли има нужда от превод.

Рекламата, която донякъде обръща тенденциите във Великобритания в горещото лято на 1976 в полза на европейските пилзове, представя един от тях, Хайнекен, като „освежаващ там, където другите бири не стигат“. Според „Гардиън“, само в първата седмица на август 1976, продажбите са с 90% по-високи от същото време на предната година. Рекламната агенция е един от символите на т.н. „Суингинг Лондон“ от 70-те.

Не съм сигурен доколко странните имена на британските пивоварни и прилежащите им ale houses/pubs не са рефлексия на промяната в 16 век, описана от бирения изследовател Роджър Проц. А именно реформацията в църквата, когато всякакви религиозни конотации в имената, се заменят от омоними, които да звучат приемливо в ушите на неособено грамотните техни посетители. Даваните от него примери са доста убедителни – от “Catherina  Fidelis” на “Cat and Fiddle” например.

Дали само на злите езици им се привижда, че съчетаването на рекламния слоган на новия собственик на престижна британска пивоварна с нейния собствен, не е най-добрата идея? Преценете сами: Carlsberg: Probably (the Best Beer Of The World) + Marston’s: Don’t Compromises.

В рамките на шегата, ако силните в хумора британци и не толкова силните немци кръщават все пак бирите си на коли (Старата кокошчица, Траби), в Московия нещата стоят, както обикновено, наопаки. На най-старата им, основана, разбира се от чужденец (австриец) марка пиво от края на 19 в. Жигулевско, си кръщават произведения край съответните възвишения лицензен фиат.

Около първи април, доста пивоварни обявяват фантасмагорични бири, като Будвайзер с ориз – не че в американския Бъд не се използват сурогати. Догфишхед заложиха на тенденцията към безалкохолни бири с 0,0% вариант на 120′ IPA. На отсрещното крайбрежие отвърнаха на първоаприлския им хумор с нечуваната и невиждана бира „под нулата“ – с минус 6,9% алкохол, резултат на „обратна фермантация“. Не може да им се отрече победа с туш!

Още една бирена нация се включи в надпреварата от ранни зори на 1 април 2024. Прочетох белгийци да коментират – „Ето начин децата да заобичат зеленчуци!„, подведени от анонса на любими ламбик-производители:

Друга, на която се вързаха мнозина, бе шоколадово-ментовия стаут на Гинес. Кой знае, някой ден Микелер могат да го направят в поредната си колаборация (c After Eight?)

Повече за Брюдог в главата за бирените конфронтации, сега няколко находки сред имената и представянето на някои техни бири. На фона на Даунинг стрийт 10 – вече споменат адрес в главата за политиците – стои зеленият им кен „Вотът на марулите“, а друг техен продукт римува бира със страх (“A culture of fear beer”).

В началото на 2014 пускат подигравката с Путин, яздещ гол до кръста: „Hello, my name is Vladimir“. Стилът е ДИПА с добавка на сибирска боровинка, считана за афродизиак. Брюдог изпращат хуманитарно едно кашонче в Кремъл, споделяйки, че подозират как там „някой ще оцени малката им подкрепа“. Както винаги правят в подобни случаи, половината от печалбата отива в правозащитни организации. 

След идването на власт на Борис Джонсън, Брюдог го подиграват с „Hello, my name is (unelected) Boris“ като обявяват в деня на лансирането му, 5.9.2019, безплатна бира за всеки член на Парламента в техните барове. А „Зомби кейк“-ът им само доказва правотата на рекламната им кампания от 2021, когато си признаваха, че могат да ги пият и хипстъри, и месоядни, и вегетарианци, и дори любители на Хайнекен.

Последните също показаха завидно чувство за хумор с поредната си кампания (11.5.23) за Амстел в Испания. „В Амстел правим много добре бира, в останалото се оправяме.“ Нищо изключително, с изключение на вижуъла, който представя (уж) драфт с корекции, където е сбъркано името на бирата и има въпроси дали линковете работят. С една дума, лийк на работен документ.

И няма как да говорим за хумор и бира без да напомним черния белгийски такъв – предлаганата в тяхна търговска верига по време на пандемията промоция 2+1. Две Корона и безплатно Мор сюбит (букв. внезапна смърт).

Още бирени смешки – в книжното тяло. И да не забравя – вашата най-смешна бирена история може да ви донесе подарък.

Бирени новини и събития в пощата ви!

Не изпращаме спам и винаги можете да се отпишете! Прочетете нашата
Политика за защита на личните данни.