Българите може да сме горди с просветителската мисия на Кирил и Методий във Великоморавия, но и чехите са ни върнали подобаващо жеста десет века по-късно. Достатъчен е един бегъл поглед върху годините на създаване на бирата у нас, за да установим чешката връзка: Шуменско (1882), Прошеково (1885), Ломско (1894), като чехи са били сред първите майстори-пивовари в търновската фабрика на Хаджиславчеви (1892, сегашна Болярка), а и основателят на Загорка (1901) е завършил в Прага.
За отбелязване е още една история: статуя на старославянския бог на слънцето и огъня Радигост е символ на едноименната бира, продавана в България още през 70-те. Според преданията, светите братя Кирил и Методий поставят кръст на същото място, където днес е издигната статуята. Разбира се, кръстът им бил знак, че с паганските вярвания е свършено, но това са по-скоро народни предания без археологически, нито историографски факти, които да ги потвърдят.
На патронния им празник – 5 юли, през 1931 местните жители се събират да открият статуя и на Радигост, и на Светите братя равноапостоли. Тъй като е изработена от бетон и гранит върху метална конструкция, с годините статуята силно се поврежда от атмосферните условия. Едноименната пивоварна спонсорира изработката на копие – статуята е тяхно лого и е на божество, свързвано още и с гостоприемството, но и с изобилието и реколтата.
Бирената история, освен, че е свързана с изобилната реколта, е и пълна с всякакви други предания и легенди. Но има и не по-малко легендарни конкретни факти, свързани с бирата и Чехия. Няма да се спирам на по-известните, като неизменното от почти три десетилетия, първо място в света по потребление на бира на глава от населението. Те са почти 160 л за 2008, годината преди публикацията на първото издание на “Езикът на бирата“. Само за пандемичната 2020, литрите вече са 181.
Историческите свидетелства за варене на бира в днешна Чехия датират от ранния 13 век, крал Вацлав дава на жителите на основания от него Пилзен правото да произвеждат и продават бира, право, което дотогава в тази част на Европа са имали само благородниците. В 1588 в територията на днешна Чехия е отпечатана и първата книга по пивоварство.
…………………………………..
Пък и не е толкова важно откога и колко, а какво. Въпреки, че понякога доброто пиво само по себе си води до увеличена консумация. Затова няма да е пресилено да се каже, че ако познавате чешката бира, познавате по-добрата част от най-разпространения вид бира в света.
Изследвания на швейцарска лаборатория през същата 2008 показват почти пълно съвпадение с резултатите от 1897 на подобно изследване върху качествата на пилзенската бира на Сен Гален, друга швейцарска лаборатория. И екстрактното съдържание, и алкохолът, и сухото вещество, и нивото на фермантация, въпреки новите технологии, показват отклонения под процент.
Което идва да докаже, че Пилзен не случайно е влязъл в световната история още преди държавата, в която се намира. За повечето хора по света, едно от първите глобализационни проявления – бирата, има едно измерение: пилз (пилзнер, пилзенер). Наименованието се счита официално за генерично от 1899, когато мюнхенският съд отсъжда в полза на претендиращите да го използват немски пивоварни. Пилзенци не отстъпват и продължават битката до 1913, когато заседаващият в Лайпциг Върховен съд окончателно попарва надеждите им.
Сега, с европейските регулации, естествено имат кръглия знак на контролиран географски район, както много други бири в ЕС.
Нещата стават още по-сериозни, когато в тази държава има още един град, синоним на бира – Ческе Будейовице. А Будейовички Будвар/Будвайзер е сред най-продаваните пилзове в света. И за да е пълна картината, няма как да пропуснем още един от бирените символи на последния век – роденият в Будейовице (на немски Будвар) Швейк.
Да се върнем седем – осем века назад. И Пилзен, и Будейовице (като част от Бохемия), получават права да варят собствена бира, съответно през 1295 и 1265 година. Това е и основанието Будвар да фигурира на 21-о място в световната класация за най-старите компании, запазили производството си до ден-днешен.
……………………….
Това също е част от богатството на една страна – когато бирата ѝ носи всичко в себе си: келтите, славянските богове, природните и историческите дадености, включително революциите – да не забравяме, че самият Вацлав Хавел дълго време е изкарвал прехраната си в пивоварна Kраконош в Трутнов, за която вече сме говорили. Там пише и една от най-прочутите си пиеси, „Аудиенция“.
А кой ли не си е мечтал за ‚аудиенция“ най-малкото „У Флеку“! За тези, които тепърва ще пристъпят прага на култовата от 1499 насам пражка кръчма, само един съвет: не позволявайте да ви я сервират заедно с традиционната им Бехеровка, докато сте там.
………………………………
В страната на Кадифената революция една петвековна пивоварна (Херолд, 1506) се включва в борбата с мултинационалните компании с големи рекламни бюджети и съответните икономии на хмел (най-скъпата съставка в бирата) и със стратегията си no marketing налага сред ценителите бирата с малко дълго, но много показателно име Golden Revolution Handcrafted Imperial Pilsner. Това бе и единствена по рода си по онова време в Източна Европа нискоферментирала бира с Dry hopping. Стилът вече е разпространен по цял свят, от Мичиган до Галисия.
Единствено трябва внимателно да се борави със съкращението ИПЛ (Индия пейл лагер), които съвпадат с отдавна съществуващата категория в пърата част на BJCP – IPL (International pale lager). По BJCP, все още дори в последната, свободна или експериментална категория, не се говори за ИПЛ, което за пореден път идва да докаже, че всеки организатор на реномиран бирен конкурс има правото сам да решава в коя категория да я включи.
На друго място вече стана дума и за грейп ейла, създаден в Моравия, така че, чешките бирени изненади нямат край и винаги са с положителен знак.