Skip to main content
#103314

Кьонигсховен (до град Тилбург) е също очарователен със спокойствието, водното огледало пред входа и типичната за Фландрия в средата на 18-и век манастирска архитектура. Докато чакаме главния технолог да ни поеме из гигантските в сравнение с другите трапистки манастири производствени пространства, рудиментарните ми наченки на фламандски ме отвеждат към едни прозорчета, сгушени между топлите червени тухлички на страничната фасада. Музеят на La Trappe. Домакинът ни идва, казва, че обикновено го оставяли за край, но ако държим, ще почнем оттам.

…………………………………….

Началото на варене на бира в манастира е в 1884, но тя няма почти нищо общо със сегашните, не че и преди четвърт век не са варили пилз и oud bruin.

През 1982 и в следващата 1983 започва производството на първите Konigshoven в две последователни разновидности – първо Double и после Triple. В 1991 е ред на най-плътната, 10-градусова Quadruppel, а година по-късно, след тоталната подмяна на техниката вече се вари и най-леката Blonde (до 2000 – Enkel) , въпреки, че е с еднакъв градус като тъмната Double.

………………………………

Новите брандове на холандците не са изненадващи лично за мен – те са по реда на появата си, бялата Witte, лекият кьолш 4,5% Puur, Isid’Or – на името на първия им пивовар – амбър с пшеничен малц, и впоследствие, първата трапистка безалкохолна, тъмната Nillis, след чийто успех, в 2024 се добави 0,0% бяла на базата на WitteEpos.

Техен е и първият трапистки бок с два медала в родината си, където боковете могат да бъдат януарски, майски, есенни и зимни. Е, тази е целогодишна. А благодарение на представителите им у нас, понякога се появява като за колекционери, остарял в буре квадрупъл – моят е със срок на годност декември 2039.

За разлика от еднократната им съвместна варка с Брюдог с благотворителна цел – опазване на водните ресурси на планетата. Бирата е интересна със съчетаването на белгийската мая с английски малцове, придаващи на бирата нотки на сухи сливи, какао и шоколад. Все още може да се дегустира на място в манастира и в тапруума на Брюдог, както и да се поръча в сайта на пънкарите – 25 паунда голямата бутилка.

Подробности за две вече бивши трапистки пивоварни, както и за втората трапистка на територията на Нидерландия – в пълния текст на тази глава.

Zundert, втората холандска трапистка

Бирени новини и събития в пощата ви!

Не изпращаме спам и винаги можете да се отпишете! Прочетете нашата
Политика за защита на личните данни.