Брюксел е не само европейската столица. Тя е и световната столица на бирата. Такава, каквато не сме си я и помисляли. С места, в които винаги ще е приятно да се връщаме.
Късна лятна вечер. Grand’Place, известен и като най-големият жив театър на открито, е постлан с килим от цветя. Годината е 2004, а темата – Art Nouveau. Всички маси на втория етаж на Le Roy d’Espagne с изглед към площада са заети, прекалените светлини и туристическа глъч ме карат да предпочета по-камерни места за дегустация и мислена наздравица с Брел. Джазовите ми пристрастия ме водят към Petite Rue des Bouchers, но за съжаление там е същата навалица, отвсякъде те дърпат с примамливи менюта и аромати, а от джаза е останало само неформалното общуване на крак пред външния бар на Aux Armes de Bruxelles.
Минавам през галериите на Краля и Кралицата – покрити пасажи с малко работещи в късния час заведения и на изхода им отдясно светлее А La Mort subite. Нищо не се е променило с годините. Нито филийките с пресно сирене, нито старите окачалки и чадърници. Там опитвам все по-рядката купажна Faro, метрото вибрира под масите, а аз си представям, че това е духът на Брел след премиерата на Човекът от Ла Манча. Ново потрепване – дали не е Морис Бежар, посветил отчасти на същото това митично място спектакъла си Люмиер по музика на Бах, Брел и Барбара? Ако мислите за бирата като за произведение на изкуството, със сигурност във Faro изпито в А La Mort subite ще разберете всичките му съставки: Брел е старият lambic, Бежар – по-младият, а самото място е добавъчната захар, с която купажната смес реферментира и става така уникална. Затова Брел и Брюксел е отделен разказ.
Delirium Tremens е задължителна спирка и за навлизащия в материята, и за познавача – ценител на бирените богатства. Внимателно поемате подаденото меню, тежко е около килограм. Няма закъде да бързате, сядате около бара или около някое буре-маса. Деветте чучура с наливна бира са от едната ви страна, а от другата ви страна е избата с по-редките бири, и то зад незаключена стъклена врата. Бирената обиколка на света започва от наливните, минава през последните новости, препоръчваните от заведението открития на месеца, седмичните промоции и последващото разделение на бирите по стилове – за белгийските специалитети – и по държави по азбучен ред.
След няколко години кръчмата е завзела целия пасаж с тематичните си разклонения: в едното е само белгийска, в другото – само ИПА, в трето – само бутилирана. В есента на 2022 вече бе преминала и от другата страна на Grand’Place. Така е в Брюксел – разликата между музей-кръчма и кръчма-музей почти не съществува.
Двадесет години по-късно, брюкселската бирена атмосфера е все така приятелска и достъпна. Дори и конкуренцията на световните крафтъри не я прави по-малко автентична. Брюдог отвориха поредния си тапруум точно срещу изхода на централната брюкселска гара. ЛГБТ+ френдли са, има повечето редки бири на шотландските пънкари или наливни, или бутилирани, а половината кранове са посветени на белгийски гостуващи пивоварни, включително и трапистки. Семплата им кухня и добрия уайфи са задължителното допълнение, ако бързате между два влака/полета и не ви се слиза няколкостотин метра към другите места, за които ще стане дума в главата за Брел и бирата.
От края на лятото на 2023 Борсата в центъра на Брюксел, където беше едно от журиранията ни на Брюксел биър челиндж, най-после отвори Светът на белгийската бира. Бяхме запознати 8 години по-рано с грандиозния проект. Със сигурност открих и изменения и допълнения, като панорамния бар на покрива с 49 наливни бири за дегустация и двойно по толкова в бутилки. Повечето от тях ги има и в прилежащия магазин в партера. Проектът поскъпна със 7 милиона евро и достигна 80, една десета се покрива от малките пивоварни, друга част – от петте белгийски големи пивоварни групи, като общия брой на всички е 30.
Усещането, че Гранд‘Плас е под столчето на чашата ти е несравнимо. Както ми призна главния консултант на бирената част на проекта, собственик на пивоварната група Boon, „ако някой ми беше казал преди 10 години, че ще пия собствената си бира на покрива, щях да му се изсмея.“ Разбира се, далеч не всички средни и малки пивоварни в Белгия са имали интерес и възможности да се включат в проекта – участието би им струвало средства, които спокойно могат да вложат другаде. „Всички бяха поканени, но бизнесът е бизнес“.
Други тайни, включително и бизнес, в съответната глава офлайн.