В „книгата „Езиците на бирата“ обърнах внимание, че законът за езиковата икономия наложи почти повсеместно термина крафт вместо по-дългите думи на български и латинските езици. след като е тренди, значи може да е и крафти – така започнаха опитите на мегаконцерните да влязат в играта, където за пореден път да се опитат да наложат своите правила. На комуникация, дистрибуция, масова консумация. Закупувайки тези, които се продадоха и излизайки с претенции за собствени „крафт“ продукти – не само от новозакупените. Смяната на вижуъла на Столично е достатъчно показателна, не че бирите не са сред най-добрите сред масовката у нас. Както и тези на чешкия Приматор, също добавил „крафт“ в името си.
Затова все повече стават страните, където в различен етап на дискусии е неминуемата промяна от крафт към инди. Лошо няма, инди музиката може да се стриймва в платформите, но мястото на физическия рафт е ограничено, за разлика от виртуалния и дигиталния такъв.
Италия, в лицето на интерпрофесионалната си организация Union Birrai още от 2016 предлага на своите членове защитения в Европейското бюро за интелектуална собственост знак като гаранция за потребителя, а и за производителя.
Отново Union Birrai бе сред съучредителите в края на септември 2024 на Independеnt Brewers of Europe, заедно със сродни организации от Австрия, Великобритания, Германия, Нидерландия, Полша, Финландия, Франция, Чехия и Швейцария. В първия брой на новото списание на Пивоварите на Европа, излязъл няколко седмици по-късно, не забелязваме това да е отбелязано, а какво ще е бъдещето на взаимодействието им не е сред прогнозите, с които бих се ангажирал.
Великобритания е разтърсена от проучване, в което респондентите все още смятат за крафт-бири тези, които отдавна вече част от мегаконцерни и за които става дума и в книгата. Проучването е по поръчка на SIBA – британската асоциация на независимите пивовари, която, с подкрепата на сдружението Кампания за истинския ейл (CAMRA), за която говорим в книгата, представи своя запазен знак, който подобно на шестоъгълния трапистки знак, ще краси само истинските индита. Кроксънс, компания за опаковки и техен член вече представи новите капачки, с които да се идентифицират производителите.
Никой не отрича, че в зародиша си, всеки гигант е бил крафт, както и сегашната реалност, в която никой не смята Брюдог и подобните му за малка крафт пивоварна. Вярното е, че основната разлика е в собствеността, както е и при медиите (оставям настрана държавните, говоря за обществените, където ги има). Защото разменените ни мнения между колеги – бирени съдии потвърждават, че рядко мас-медии помагат в идентифицирането на бирата като крафт, крафти, инди и т.н. Въпреки преобладаващото „от уста на ухо“ запознаване с новите интересни неща, гигантите ще продължават да наливат многомилионни бюджети в представянето на новите си продукти.
И да, хората в консуматорското общество, както и другите, които само си мечтаят за него, са податливи на внушенията. Англичаните ще предпочитат брандове, свързани със слънчеви дестинации, бягащите от прекаленото слънце испанци ще увеличават нон-стоп търсенето на 0,0%. Докато колегата Пит Браун разнищва премиумизацията, в САЩ съответно се питат не се ли самозадушава крафт-сцената в непрекъснатия бяг към нови и все по-авангардни бири. В България пренасищането все още е на прага.